Az EGERCSEHI BÁNYÁSZ BARÁTI KÖR EGYESÜLET megalakulása és működése
A több generációt is foglalkoztató szénbányászatban az emberek, családok kapcsolata rendkívül mély kölcsönhatásban volt, ezért hagyott fájóan maradandó nyomokat a túlélőkben. Tisztelték szerették egymást, szakmájukat és mindazokat, akikkel évtizedekre összekapcsolta őket bányában és a bányánál végzett munka.
Egerben 2004. november 25-én egyik volt bányásztársuk temetésén került szóba, hogy jó volna találkozni az egykori munkatársakkal.
Ez volt az alapötlet, amely elindította az első baráti találkozó szervezését. Egercsehiben 2005. március 19-én 85 fő koszorúzással rótta le kegyeletét a Mátraaljai Szénbányák által felállított bányász emlékműnél.
Ezt követte a volt munkatársak találkozója, amelyet az együttlét öröme és a lelkesedés jellemzett. A jelenlévők aktív vita után a következőket határozták:
– Egercsehi Bányász Baráti Kör néven civil szervezetet, közhasznú egyesületet alapítanak. A találkozó szervezői vállalták a megalakítás ügyintézését.
– Fontos feladatnak tartották, hogy az Egercsehiben és környékén 1990-ben, véglegesnek tekinthetően, befejeződött bányászat történetét feldolgozzák. Erre a Heves Megyei Levéltárral kialakított együttműködés biztosíthat lehetőséget. Előzménynek tekinthető a Heves Megyei Levéltár és a Borsodi Szénbányák 1977-ben megjelent közös kiadványa, Az Egercsehi szénbánya története 1901-1976. Ennek a szerzője, dr. Csiffáry Gergely vállalta az új könyv összeállítását is.
– Az Egercsehiben lévő bányász emlékmű és környezete változást igényelt. Ennek a tervezése, szervezése és megvalósítása az alapító közgyűlésen megválasztandó vezetőségnek lett a feladata, mint az is, hogy elődeinkhez méltó emlékművet állítsunk és azon feltüntessüki a balesetben elhunytak névsorát is.
A baráti találkozó résztvevői – elégedettek voltak a döntésekkel – sok személyes emléket idézve örültek a már nagyon várt találkozásnak.
Mentusz Károly újságíró adott hírt a Heves Megyei Hírlapban a volt bányászok rendkívüli találkozójáról. Cikkének címéből alakult ki a szervezet jelmondata:
„A bányász barátság örökké tart!”
Az Egercsehi Bányász Baráti Kör alakuló közgyűlése 2006. október 26-án volt Egercsehiben, a polgármesteri hivatalban. A civil szervezetet 44 fő alapította.
Papp János javaslatára a jelenlévők titkos szavazással megválasztották a 7 tagú elnökséget két póttaggal és a 3 tagú ellenőrző bizottságot. A szavazás eredménye a következő volt:
Elnökség:
Simon Sándor elnök,
Nagy Lajos alelnök,
Ökrös Imre titkár,
Tóth Andrásné Nagy Zsuzsanna gazdasági vezető.
Tagok: Bíró István, Bóta László, Nagy István.
Póttagok: Madár Gyula és Szántó Sándor.
Ellenőrző bizottság:
Szalmás János elnök,
Tagok: Juhász László és Román Árpád.
A közgyűlés egyhangúlag elfogadta az egyesület alapszabályát és úgy döntött, hogy a megválasztott tisztségviselők mandátuma a bírósági végzés jogerőre emelkedésének napjától 3 évre szóljon. Az elnökség feladatává tette, hogy készítse elő a kérelmet és intézze a civil szervezet bírósági bejegyzését.
Az elnökség kialakította működési rendjét, mely szerint havonta minden tisztségviselő és néhány meghívott részvételével tartja üléseit. Így került sor már novemberben és decemberben elnökségi ülésre, amelyen elhatározták, hogy megkezdik a tagtoborzást, előkészítik április végére az első közgyűlést, benyújtják a Heves Megyei Bírósághoz a civil szervezet bejegyzési kérelemét, és megkezdik az emléktárgyak gyűjtését.
A 2007. április 28-án tartott első közgyűlésen a megjelenés várakozásnak megfelelő volt, az akkori létszám kétharmada, 94 fő vett részt rajta. A közgyűlés a bányász emlékmű koszorúzásával kezdődött, az Egercsehi Bányász Baráti Kör koszorúját Nagy Lajos, Bíró István és Nyerges Andor, az OMBKE Borsodi Nyugdíjas Társaságét Üveges János és dr. Magyar György, a BDSZ–ét pedig dr. Horn János és Szalmás János helyezte el.
A Bányász Művelődési Házban tartott közgyűlés a tisztségviselők mandátumát 3 évre szólóan megerősítette. Jóváhagyta a 2005-ös baráti találkozó célkitűzéseit. Meghatározta a követendő programot, amelynek végrehajtása (az akkor 142 fős tagság közreműködésével) az elnökség feladata.
Döntött az egyesületi tagdíjról (min. 100 Ft/fő/hó), amely ( felső határ nélkül) szabadon vállalható. A közösség minden tagjától elvárja az aktívitást, a kitűzött célok elérése érdekében..
A Bányász tér fejlesztésével összehangolva kell elkészíteni az új bányász emlékművet és azon feltüntetni a balesetben elhunytak teljes névsorát. Az emlékmű és az emlékpark ünnepélyes átadásának határidejét 2010. április 30-ban határozták meg. Egy másik határozat szerint az Egercsehi BB Kör minden évben kétszer, a közgyűlés kezdetekor és a Bányásznap alkalmával koszorúzza meg a bányász emlékművet.
Az Egercsehi és környéke bányászatának teljes időtartamáról részletes üzemtörténetet kell készíteni, melynek legtalálóbb megnevezése Bányászkönyv Egercsehiről lehetne. A kiadvány értékes része lesz az üzemi balesetben elhunytak nevének, a baleset évének és körülményeinek bemutatása. Ez a névsor az emlékmű értékét is meghatározza.
Az elnök javasolta, hogy a baráti kör tekintsen el a bányánál viselt korábbi beosztásoktól, minden tag egyenlő legyen, megkülönböztetést csupán a választott tisztségek és az elvégzett munka jelentsen. Ez a barátivá váló kapcsolat tegeződésben is jelenjen meg. A javaslatot először csodálkozással, majd nagy tetszéssel és egyetértéssel fogadták.
A közgyűlés közös ebéd után kellemes hangulatban folytatódott. Érezhető volt az együttlét határtalan öröme. Érvényesült a „Bányászbarátság örökké tart!” érzés.
Az elnökség által elkészített és 2007. februárban benyújtott kérelmet a Heves Megyei Bíróság a hiánypótlások teljesítése után elfogadta és erről 2007. május 2-án adta ki végzését.
Az Egercsehi Bányász Baráti Kör Egyesület,
rövidített néven Egercsehi BB Kör
2026. számon nyilvántartásba került,
a határozat 2007. május 23-án jogerőre emelkedett.
Az Egercsehi BB Kör megalakulásáról és közgyűléséről szóló híradások:
A múltról merengünk s a jövőben bizakodunk. Dr. Kelemen Ferenc. Heves Megyei Hírlap, 2006. szept. 13.
Megalakult az egercsehi bányászok baráti köre. Heves Megyei Hírlap 2007. márc. 19.
Zászlót bontottak a bányászok Egercsehiben. Dr. Kelemen Ferenc. Heves Megyei Hírlap, 2007. június 6.
Feladatok, célok, eredmények
A bírósági bejegyzés után felélénkült az egyesületi élet . A közgyűlési határozatokkal megerősített elnökség folytatta munkáját.
Rendszeressé vált, hogy a havonkénti elnökségi üléseken a póttagokon és az ellenőrző bizottság tagjain kívül meghívottak is voltak, így általában 10-15 fő találkozott és vitatta meg az időszerű kérdéseket, előkészítve az elnökség határozatait.
Jelentős esemény volt a 2007. okt. 30-i önkormányzati testületi ülés a polgármesteri hivatalban. Ezen az elnökség írásban kért jóváhagyást a Bányász tér fejlesztéséhez és ott bányász emlékmű felállításához. A testület rövid vita után, kis kiegészítéssel, egyhangúlag adta meg a hozzájárulását.
A következő üléseken előkészítették, majd 2008. január 18-án aláírták – a bányászhagyományok közös őrzéséről szóló – megállapodást az Egercsehi Nyugdíjasok Egyesületével.
Az Egercsehi BB Kör megalakulását, munkáját és eredményeit óriási érdeklődés kísérte, egyre többen kérték felvételüket. Így a 2008. április 26-án tartott közgyűlésig a taglétszám 170 főre növekedett.
Elkészült és 400 példányban kiadásra került a szervezet működésével foglalkozó – sorozatnak tervezett – füzetek első száma a 2005-2007 időszakról. Összeállította: dr. Csiffáry Gergely. A kötet kiadásához a Magyar Bányászati és Földtani Hivatal 150 000 Ft-os, a BDSZ Mátrai Szervezete 50 000 Ft-os támogatást nyujtott.
A kiadványt azért is fogadta nagy érdeklődéssel a tagság, mert számos személyes visszaemlékezést tartalmazott. Benne voltak a balesetben elhunytak közül, a megjelenésig felkutatott 49 fő adatai is.
Az egyesület életében 2008. is mozgalmas év volt. A feladatok közül kiemelkedett az új emlékmű felállításának előkészítése. Ebbe tartozott a közel 14 tonna tömegű mészkőtömb kiválasztása és helyszínre szállítása, a telepítés helyének kijelölése és megtisztítása, az alapozási gödör kiásása – mindez az egyesület tagjainak önkéntes munkájával valósult meg. A hatalmas mészkőtömböt az OMYA Kft. ajándékozta az egyesületnek és helyszínre is szállította.
Az emlékműnek kiválasztott nagy kőtömböt a 2008. április 26-i közgyűlés idejére a Korinthos 2000 Kft. állította a végleges helyére. Homlokfalán felül a Jó szerencsét kösöntés és a bányászjelvény, alatta pedig a következő felirat szerepel:
Egercsehi szénbányászatának és bányászainak 1901 – 1990 emlékére
2008
Állíttatta :
Egercsehi Bányász Baráti Kör
Egercsehi Község Önkormányzata
A Kis–Dacit Kft. gránit táblákat, a feliratok vésésével együtt ingyen, támogatásként adta bányászok közösségének. A táblákat Ökrös Imre titkár és Ficzere Gábor tag helyezte fel a mészkőtömbre.
A 2008-as közgyűlés volt az első, amely már az új – bár még befejezetlen – bányász emlékmű koszorúzásával kezdődhetett.
A Bányász Művelődési Házban tartott közgyűlést Simon Sándor elnök nyitotta meg. Megemlékezett a megalakulás óta már elhunyt tagokról (Sárközi László, Kelemen Béla és Klimaj János), akiktől a temetésükön is búcsúztak tagtársak. Az elhunytak búcsúztatása ezek után egyre gyakoribbá vált.
A közgyűlés levezető elnöke Nyerges Andor volt.
A közgyűlés meghatározta a 2010-ig végzendő feladatokat. Kiemelkedően fontos az emlékmű befejezése, tehát a balesetben elhunytak kiegészített névsorának elhelyezése az emlékmű hátoldalán. Ezzel egy időben az emlékmű kétlépcsős talapzatának elkészítése. Ennek a feladatnak rendkívül sok társadalmi munkával tett eleget a tagság.
Aa Magyar Bányászati és Földtani Hivataltól pályázatra kapott 350 000 Ft is itt került felhasználásra.
A mészkőtömb hátoldalán szürke gránittáblára vésve található a balesetben elhunyt 62 bányász neve és balesetének éve.
A balesetek adatait különböző forrásokból dr. Csiffáry Gergely főlevéltáros kutatta fel. Az így kialakult névsor teljesnek bizonyult.
Az emlékmű felavatására és ökumenikus felszentelésére 2009. április 25-én került sor az éves közgyűlés bevezető programjaként.
Az ünnepségről dr. Horn János a Bányászati Lapokban, Bányász emlékművet avattak Egercsehiben címmel így írt:
„…Az emlékmű felavatásával és megszentelésével valósult meg az a célkitűzés, hogy a Bányász Emlékparkban egy monumentális kőtömb nyújtson maradandó emléket a környék bányászatának és a balesetben elhunyt 62 bányásznak.”
Az EGERCSEHI BÁNYÁSZKÖNYV-ben található a halálos balesetek minden fellelhető adata a 601-616 oldalakon. Az elhunytak nevét és halálozási évszámát itt megadjuk.
Ács Zsigmond 1941 Kovács Bertalan 1915
Balázs bajó Sándor 1941 Kurucz Mihály 1948
Balogh Antal 1919 Leiner Károly István 1915
Balogh Bálint 1957 Lóczi Ferenc 1935
Balog hamu Elemér 1943 Lunacsek János 1945
Balogh gomolya József 1951 Nahóczki József 1921
Bárdos Ferenc 1957 Német tót József 1927
Bárdos Vilmos 1957 Ocskán Mihály 1956
Barta bocsi Antal 1949 Orbán János 1912
Barta bartus Béla 1956 Papp Simon 1946
Bíró Ferenc 1956 Rebegál Gyula 1937
Bíró náczi József 1945 Riczák Lipót 1924
Bodnár Gábor 1915 Salamon Bálint 1909
Bodnár János 1957 Sike fóris Ignác 1928
Bóta Gábor 1915 Sike Sándor 1946
Bucsai Béla 1954 Simon Mátyás 1911
Burján László 1978 Szalai András 1915
Cseh busa János 1947 Szecskó baróczi András 1946
Dobravecz Károly 1950 Szele János 1918
Doktorcsik József 1975 Tompos kantus János 1917
Eslézia János 1922 Tóth Bertalan 1976
Göböly kaposi Antal 1936 Tóth János 1956
Göböly csöre Géza 1909 Tresó József 1919
Grecsics Máté 1946 Triff László 1911
Guzsák Ferenc 1898 Troll Imre 1923
Hídvégi Sándor 1942 Varga János 1926
Jantacska Mihály 1931 Varga Sándor 1967
Karóczkai Mátyás 1910 Várszegi Antal 1944
Kismarton Pál 1939 Vincze gacsó Bertalan 1925
Koós Ferenc József 1933 Vízaknai Lajos 1941
Kormos bicsák Ferenc 1945 Wilk József 1914
Az ünnepséget a Himnusz elhangzását követően Tóth Andrásné Egercsehi polgármestere nyitotta meg. Ezután egy általános iskolás lány elszavalta Kopré József Én láttam őket … című, bányászokról szóló versét, majd a Bányászhimnusz harangjátéka és a több mint száz éves selmecbányai klopacska hangja mellett Simon Sándor elnök olvasta fel a 62 nevet.
A nevek elhangzásakor az általános iskola diákjai mécseseket helyeztek el a talapzaton.
Ezt követően Szabados Gábor, a Magyar Bányászati és Földtani Hivatal elnöke mondott ünnepi beszédet, majd Nagy Lajos, az OMBKE alelnöke, a bányászati szakosztály elnöke és a Baráti Kör alelnöke avatta fel az emlékművet.
Az emlékművet a katolikus és református egyház képviselői szentelték fel. 12 szervezet koszorúzta meg az emlékművet. Szívszorító volt, amikor nagyon sok családtag, barát helyezte el virágait emlékezve nagyapákra, apákra, férjekre és barátokra. Az avatási ünnepséget az Asszonykórus közreműködésével a Bányászhimnusz éneklése zárta.”
Az ünnepélyen elhangzott vers – melyet Ficzere Krisztina tanuló mondott el – annyira szívhez szóló volt, hogy idézzük fel egy versszakát
Kopré József: Én láttam őket…
(Részlet)
Én láttam Őket lent a vágatokban,
szívtam velük a maró szén porát
s ha mosolyogtak állva a kasokban,
fejükre szénpor festett koronát.
Ha festő lennék: festenék egy képet
(az alapszíne lenne vérpiros)
és ezt a képet kitenném elétek,
mert maradandóbb, mint a papiros.
A megható ünnepséget követően került sor a közgyűlésre, amely ismét bizonyította, hogy erős közösséget sikerült kialakítani. Nagyon örülnek az együttlétnek, szívesen hallgatják az eddig elért eredményeket, és aktívan vesznek részt a programok alakításában.
Ezek közül kiemelkedik a 2009-es év két szakmai kirándulása. Júniusban a Salgótarjáni Múzeum bányászati kiállítóhelyét, szeptemberben pedig Rudabányán a BAZ-megyei Bányászati Múzeumot látogatták meg. Mindkettőnek rendkívül nagy sikere volt.
Még ebben az évben az egyesület elkészítette és benyujtotta pályázatát a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalhoz, amelynek célja az emlékmű környezetének fejlesztése, tehát a Bányász tér kb. 1600 négyzetméteres területének emlékparkká alakítása. Ez a pályázat az önkormányzat 2007. október 30-i határozatán alapult, amely szerint, nyertes pályázat esetén a területet a kivitelezési munkák céljából és idejére az egyesület rendelkezésére bocsátja. A pályázat nyertes lett, közel 18 Mill. Ft-os előirányzattal. A terv szerinti módon és ütemben haladt a kivitelezés, a tagság aktív részvételével. A 2010. április 17-én tartott éves közgyűlés résztvevői ezt megnyugvással fogadták. Az akadálymentesített sétautak, az egészségházhoz bevezető ut és parkolók biztonságos közlekedést, a kandeláberek és asztal, padok a pihenést szolgálták. A park ünnepélyes átadására, használatba vételére a 60. Bányásznapon, 2010. szeptember 5-én került sor. A bányásznapi ünnepség fénypontja az új park átadása volt. A park méltó környezetet teremtett az emlékműnek. Az ünnepség hangulatát fokozta, hogy ekkor szólalt meg először a toronyzene a Bányászhimnusszal, és megtekinthető volt a fából faragott Szent Borbála szobor a templomban.
Erről így írt az EgriSzín internetes oldal Bányászok és emlékművük című cikke:
„Felemelő és megható volt vasárnap az Egercsehiben tartott Bányásznap. Emlékhelyet avattak, melyet az Egercsehi Bányász Baráti Kör hozott létre pályázati pénzből és saját kétkezi munkájával. A volt bányászok között erős kötelék él ma is. Az emberpróbáló munkában töltött évek, az erős munkakapcsolatok, az egymásra figyelés a mélyben, a közös felelősség a veszélyes munkában olyan közösséget kovácsoltak, amely most is összetartja őket. Ápolják a barátságokat, a hagyományokat.
A Bányász tér alakult át emlékparkká. A már tavaly felállított monolit emlékkő körül, most csodaszép park teremtődött, hogy kellemes környezetet adjon az odalátogatóknak. Virágok, padok, lámpák szép pázsit várja az öregeket és fiatalokat. A téren álló templomban új, fából faragott Szent Borbála vigyázza őket. A templomtoronyból az ünnepség végén megszólalt az odatelepített elektronikus toronyzene, a Bányászhimnusz hangjai betöltötték a környéket, és a megjelentek múltlátó tekintettel énekelték vele együtt:
„Isten kezében életünk, Ő megsegít, reméljük…”
Simon Sándor a Baráti Kör elnöke számtalan köszönetet fogadott, az elnökség és tagság megindultan lapogatta egymás hátát… A gyermekek és unokák látták, érezték, mit jelent a bányászok összetartozása. Milyen példát adnak a tisztességes emberi helytállásról, egymás megbecsüléséről, a közös múlt hagyományőrzéséről.
Jó szerencsét! – köszöntötték egymást az ünneplőbe öltözött bányászok. Jó szerencsét ahhoz is, hogy ez a szép emlékhely sokáig őrizze hibátlan állapotát! Védje, szeresse, használja az emlékparkot jó szerencsével Egercsehi lakossága és az emlékezni idelátogatók!”
Dr. Kelemen Ferenc így írt a megnyitóról:
„A Bányász téren, fákkal, virágokkal, bokrokkal, díszburkolatos utakkal, pihenésre csábító padokkal, asztalokkal „berendezett” park szegletében áll a hatalmas terméskőből kimunkált emlékmű.
Hatvankét hősi halott – mondhatjuk így, hiszen halálos bányabaleset következtében veszítették el életüket – bevésett neve csendre és elmélkedésre int.
Simon Sándor, a bánya egykori főmérnöke, a Baráti Kör elnöke széles körű tájékoztatást adva adta át a parkot összes tartozékával a község polgármesterének, Tóth Andrásnénak.
Dr. Nagy Lajos a Baráti Kör elnökhelyettese, még aktív kőbánya igazgató beszéde rövid, de reális magyar szénbányatörténetet vázolt fel.
A koszorúzás, a Bányászhimnusz eléneklése és a park mellett álló templomtoronyban létesített harangjáték meghallgatása utáni hangulat leírására nem vállalkozom. Nem, mert, nem vagyok sem költő, sem író. Mégis annyit, hogy emberek szorongatták egymás kezét, ölelték egymást. Olykor könnytől csillant egyik-másik ráncos arcú egykori aknász, csillés és mérnök szeme. Voltak, nem kevesen, akik a szélesre tárt és kivilágított templomba mentek be és csodálták meg az ott elhelyezett Szt. Borbála, a bányászok védőszentjének fából kifaragott szobrát, a Bányász Baráti Kör ajándékát.”
Az emlékpark kialakításának tényleges ráfordítása 16,8 Mill Ft volt, amely az egyesületnek pénzügyi gondot okozott, hiszen az utófinanszírozási rendszer miatt hitelt kellett felvenni és annak kamatait 2010 novemberéig, a végelszámolási összeg átutalásáig, az egyesületnek kellett viselnie.
Az Egercsehi Bányász Baráti Kör elnökségének a mandátuma alapszabály szerint 2010. május 23-án lejárt, ezért a 2010-es közgyűlésen tisztújítást kellett volna tartani, de nem került rá sor, mert a jelölőbizottság (elnöke Nyerges Andor) javaslatára a határozatképes közgyűlés nyílt szavazással egyhangúlag elfogadta a mandátum 2 éves meghosszabítását.
Tisztújító közgyűlést tehát 2012 áprilisában kell tartani.
Az elnökségnek addig is sok munkája van. Teljesítenie kell a 2005-ben megfogalmazott és a 2007-es közgyűlésen megerősített további feladatokat. A közben tervezett sorozat 2. füzetének szerkesztése elakadt, viszont nagy erővel folyt az Egercsehi bányászkönyv anyaggyűjtése és kiadásának előkészítése.
A baráti Kör működésének első öt éve alatt már látványos eredményeket ért el. A következő – esetleg megvalósítható – munka lehet az EGERCSEHI BÁNYÁSZKÖNYV
Dr. Csiffáry Gergely főlevéltáros – a bányászat történetének már 37 éve elkötelezett híve, az egyesület alapító tagjainak egyike – vállalta az anyaggyűjtést és a kiadvány szerkesztését.
A Heves Megyei Levéltárral közösre tervezett kiadáshoz nem lehetett pályázati támogatást szerezni és erre a későbbiekben sem lehetett számítani. A kiadás csak úgy valósulhatott meg, hogy a költségek teljes fedezetét a Baráti Kör teremtette elő. Ez úgy sikerült, hogy személyes felkérésre 8 szervezet és 38 magánszemély/család nyujtott támogatást.
A könyv elkészítésével, összeállításával a szerkesztéssel dr. Csiffáry Gergely mérhetetlenül nagy munkát végzett! Eléggé megköszönni alig volt mód! A nyomdai megrendelést, 700 példányra 2011. november végén
leadva 2012. január közepére a kiadás megvalósult.
Egerben, a Bródy Sándor Megyei és Városi Könyvtárban 2012. január 26-án tartották a könyvbemutatót. A megjelenteket Kárpátiné Ézsiás Edit a könyvtár vezetője üdvözölte, majd Balogh András színművész Sik Sándor 1912-ben Selmecbányán írt A bánya c. verséből olvasott fel részleteket. Az est háziasszonya Chászáené Simon Alice bemutatta a könyvet. Ezt követően a szerző beszámolt a több éves kutatásról, a válogatás módszereiről, a hiányos dokumentumok okozta gondokról. A felelős kiadó szólt a kiadás előzményeiről és arról, hogy a kiadást nem lehetett halogatni. A költségek fedezetét személyek és intézmények támogatásából sikerült összegyűjteni.
A kötet bolti forgalomba nem kerül, azt kizárólag az egyesületi működés támogatásáért hálaképpen adják.
Megható volt amikor Nagy István, volt bányász hálájuk jeléül átadott a szerzőnek egy 1988-ban felhozott és megőrzött csillogó széndarabot.
A bemutatót a Bányászhimnusz zárta az Ajka-Padragkút bányászkórusa felvételéről. A hallgatóság felállva énekelt velük. Kiemelkedett közülük a bányász egyenruhában megjelentek hangja és elérzékenyült tekintete. Mindenki meghatódva hagyta el a helyszínt.
Az EGERCSEHI BÁNYÁSZKÖNYV kiadásával az egyesület a BÁNYÁSZ EMLÉKMŰ létesítése után második nagy célját is elérte!
Meg kell még említeni, hogy emléktáblákat is elhelyeztünk:
A tartósan Egercsehiben üzem- és körzetorvosként dolgozók:
Dr. Heissler Donát, Dr. Sarló Alfréd és Dr. Somfai István emlékére a Bányász téren lévő egészségház falára 2012-ig.
A kiemelkedően jelentős, ismert és elismert vezetők közül pedig eddig
Beniczky György / 1840 – 1928 / földbirtokos, bányaalapító,
Varga Lajos /1927 – 1995 / erdő- és bányamérnök, főmérnök és
Papp János / 1928 – 2017 / bányaművelő mérnök, igazgató
emlékére az emlékparban állított kopjafára tettünk emléktáblát 2017-ben.
Múlt és jövő
Természetesen még számtalan célja, feladata van az egyesületnek a következő évekre, most csak működésének nagyon fontos állomását érte el.
Az egyesület működése az utóbbi években „gyengült”, kevésbé látványossá vált. Ebben a szűkös anyagi támogatás mellett a járványnak van óriási szerepe.
Az Egercsehi Bányász Baráti Kör néhány vezetője tevékenységének elismeréseképpen 2010. július 10-én díszoklevelet kapott a községi önkormányzattól. Az Egercsehi Községért kitüntető cím birtokosai lettek. Ebben benne foglaltatik a község fejlesztéséért végzett kiemelkedő munka, a bányász emlékmű létrehozása és elsősorban a bányászközösség felélesztése és hagyományainak ápolása.
Ezt a csodálatos közösséget továbbra is együtt kell tartani! A Bányász Baráti Kör létrejötte és működése ékes bizonyítéka annak, hogy a bányászat évszázadokon át olvasztótégelyként működött, hiszen bárhonnan és bármilyen szakmából kerültek emberek a bányához azonosultak a közösséggel, és szakmájuk iránt elhivatottakká váltak. Az aktív évek után is képesek közösséget alkotni és bizonyítani, hogy barátságuk sírig tart. Egercsehiben több bányászdinasztia alakult úgy, hogy őseik a környező országokból kerültek ide és itt véglegesen letelepedtek.
A tagságra vonatkotó legfontosabb létszámadatok: (2006-2021)
felvételét kérte az egyesületbe: 252 fő
elhalálozott a tagok közül 57 fő
különféle okból lemorzsolódott 83 fő
jelenlegi aktív létszám 111 fő
Az Egyesület további működéséhez jelentősen hozzájárulhat a
BÁNYÁSZATI ÉS HELYTÖRTÉNETI EMLÉKHÁZ
most folyó megvalósítása, amely nyertes pályázatoknak köszönhető.
Jó szerencsét! Összeállította Simon Sándor
alapító, tiszteletbeli elnök,
a bányaművelő mérnöki vasoklevél várományosa
2021.július 8.
Az Egercsehivel foglalkozó kiadvány, mely a Heves Megyei Levéltár és a Borsodi Szénbányák kiadványa volt 1977-ben és az Egercsehi Bányász Baráti Kör első önálló kiadványa 2007.
Ökrös Imre és Ficzere Gábor munkában.
A Bányász tér virágdíszbe öltözött a 2009. április 25-i emlékműavatásra
2010. szeptember 5-én, a 60. Bányásznapon átadásra és koszorúzásra kész az emlékpark
Simon Sándor elnök és Tóth Andrásné polgármester megnyitja az emlékparkot
Tisztelet az egercsehi bányászatnak és bányászainak!
A bányászbarátság örökké tart!